Çocukla Oyunun Önemi

Çocukla Oyunun Önemi

Çocukla oyun, önemli bir eğitim aracıdır. Çocukların gelişimine ve kişiliklerini oluşturmalarına yardımcı olan bu oyun sürecinde anne babaya çok iş düşmektedir. Çünkü çocuklar gözlemleyerek ve örnek alarak öğrenirler. Bu nedenle ebeveynler çocuklarına iyi örnek olabilmek ve onlara bir şeyler öğretmek için onlarla birlikte oyun oynamak zorundadırlar.

Çocukla Oyunun Önemi

Çocukla Oyunun Önemi

Çocuklar anne babalarıyla oyun oynarken, ebeveynlerin de oyunun kurallarına nasıl uyduklarını, öfke ile nasıl baş ettiklerini, kazanmak için neler yaptıklarını, oyunda başarılı olmak için birlikte nasıl çalıştıklarını deneyimler ve gözlemlerler. Birlikte oynarken çocuklarla ebeveynler aynı eşyalarla ilgilenir, birlikte konuşup güler ve kendilerini rahat hissederler. Ebeveynler birlikte oynarken çocuklarının güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfedebilirler. Kişiliğini farklı durumlarda yaşayıp çocuğun gelişiminde ona daha da iyi eşlik edebilirler.

Çocukla Oyunun Önemi

Çocukla Oyunun Önemi

Oyunun çocuğun gelişimine bu denli faydaları olmasına rağmen, çocukların oyun oynamaları veya oyun oynamak istemeleri karşısında anne baba olumsuz tavır takınılabilmektedir. Bu tutumun altında ise ailenin oyunu gereksiz ve boş bir uğraş olarak görmesi yatmaktadır. Bu anlayış nedeniyle çocukların oyun alanları gün geçtikçe daralmaktadır. Sokak araları arabaların, boş araziler ise inşaat malzemelerinin işgali altındadır.
Çocukların çoğu eve hapsolmuş ve televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin esiri haline gelmişlerdir. Çocukları bu esaretten kurtarmak ve onlarla ev ortamında oyunlar oynamak ve etkinlikler yapmak ailenin çocuğuna yapabileceği en büyük iyiliktir. Anne baba çocukları ile oyun oynamayı bir angarya, boş bir uğraş olarak görmek yerine çocuğunun gelişimine katkı sağlayan bir eğitim aracı olarak görmelidir. Unutulmalıdır ki geçen zaman geri gelmemektedir, anne babalar o tatlı ve güzel çocukları ile geçen her anın değerini bilmeli ve iyi değerlendirmelidirler.

Çocukla Oyunun Önemi

Çocukla Oyunun Önemi

Çocukla oyunun önemi, çocukla oynarken anne babalar şunlara dikkat etmelidirler: Çocuklarını iyi gözlemlemeli ve neleri yapıp, neleri yapamadıklarını bilmelidirler. Çocuklar oyun sırasında yapmakta güçlük çektikleri bir şey için zorlamamalıdırlar. Çocuklarla birlikte eğlenmeye ve keyif almaya, çocukların seviyesine inmeye özen gösterilmelidir. Anne babalar oyunlarda aşırı hırslı olup sürekli kazanma davranışı içine girmemelidirler. Yada sürekli çocuğun kazanmasına izin vermemelidirler. Çocukların kaybetmeyi ve bununla başa çıkabilmeyi öğrenmeleri için bazen anne babanın yada diğer aile bireylerinin de oyunu kazanması gerekir. Oyunları oynamadaki amacın çocukların gelişimine destek olmak ve ailece güzel vakit geçirmek olduğu göz ardı edilmemelidir.

Murat ATİLA
Klinik Psikolog/Aile Danışmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>