Etiket arşivi: çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı

     Çocuklarda tırnak yemek çoğunlukla 3-4 yaşlarından önce başlamaz. (Çok ender olarak 5 aylık gibi erken bir dönemde görülebilinir.) Çocukların %33 ‘ünde tırnak yeme davranışı görülür. Bu oran erken ergenlik çağına kadar sürer. Ergenlik çağında tırnak yiyen çocukların sayısı %40-45′e yükselir. Yani ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Bunun nedeni olarak gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilir.

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedenleri

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedenleri

    Ayrıca tırnak yiyen çocuklar ın ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bunun içinde tırnak yemenin bir taklit olduğu ve büyükleri taklit etmek suretiyle öğrenildiği ileri sürülmektedir. Ergenlik çağında sosyal onay görenlerin çoğu bu alışkanlığı terk etmektedir.

   Gergin ve kolayca heyecanlanan çocuklarda sık görülür. Çocuğun baskı altında yetiştirilmesi tırnak yeme alışkanlığı vazgeçirmek için uygulanan sert tedbirler, çocuğun kapasitesinden fazla ders, iş ve görev ile yükümlü ve sorumlu tutulması. Ergenlik çağındaki gençlerin arkadaşları ve başkaları yanında davranışları bakımından tenkit edilmesi başkalarına örnek gösterilmesi ve sık sık eleştirilmesi. Mide ve bağırsak bozukluklarından doğan sıkıntılar nedenler arasında sayılabilir.

    Alışkanlık daha çok baskı altına alınmış heyecanların ilgilendiği durumlarda olup çocuk bunun arzu edilmeyen bir davranış ve alışkanlık olduğunu anlayınca kökleşmekte olduğu görülmektedir.

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Giderilir

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Giderilir

    Çocuk tırnak yeme alışkanlığı bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde aşırı baskıcı ve otoriter bir eğitimin uygulanması, çocuğum sürekli azarlanarak eleştirilmesi, kıskançlık yeterli ilgi ve sevgi görememe sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir. Anne babanın yaşantısı da önemli bir sevgi görememe sıkıntı ve gerginlik baslıca nedenlerdir. Anne babanın yaşantısı da önemli bir etkendir. Anne baba geçimsizlikleri anne babanın sık sık kavga etmesi ailedeki sorunlar çocuklarda etkendir.

   Anne baba geçimsizlikleri anne babanın sık sık kavga etmesi ailedeki sorunlar çocuklar da tırnak yeme gibi davranışlara neden olur. Bunun yanı sıra anne babanın aşırı kaygılı olması çocuğu aşırı derecede koruyup kollaması ayrıca anne babanın çocuklar arasında ayırım yapması çocuklar arasında kıskançlığa yol açar. Bu da dolaylı şekilde kendini tırnak yeme olarak gösterir.

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuğu Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları

3 – 4 yaşına kadar görmezlikten gelin görmezden gelerek çocuğu alışkanlığında vazgeçirebilirsiniz.

Çocuğunuza gerekli sevgi ve şevkati gösterin. Çocuğunuzun hangi durumlarda tırnak yediğini belirleyin. Bu davranışı sürdürmek için alternatifler üretin.

Çocuğunuza ellerini meşgul edecek uğraşlar verin. Sık sık ” tırnağını yeme, çek elini” şeklinde yapılan ikazlar onu tedirgin eder. çocuğun ilgisini çeken özellikle elleriyle uğraşacağı bir etkinliğe yöneltmek gerekir.

Çocuğunuzun tırnaklarını düzgün kesin, törpüleyin, kremleyin, el bakım seansları düzenleyin (özellikle kız çocukları için çocuğun gururunu okşayan, tırnak yemenin onu nedenli çirkin yapabileceği yenmemiş tırnağın güzel olduğu fazla üzerinde durmadan telaşsız biçimde anlatılmalıdır.)

Çocuğunuza karşı baskıcı ve eleştirel yaklaşmayın. Çocuğunuzu azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemler uygulamayın. Çünkü çocuğu azarlamak , korkutmak ve ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemler kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.

Çocuğunuzun kendisine olan güvenini pekiştirin. Başarılı olduğu alanlara dikkatini çekin.

Çocuğunuzu korku, kaygı yaratacak durumlardan uzak tutun.

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı İçin Çözümler

Çocuk Tırnak Yeme Alışkanlığı İçin Çözümler

Son söz ve bir önlem olarak tırnak yemenin ve ısırmanın çok kötü bir alışkanlık olmadığı ve bunu isteyenlerin kolaylıkla terk edebilecekleri çocuklara anlatılmalıdır. Çocuk buna inandırıldığı zaman bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba gösterecektir. Çünkü Dış etkenler çocuğun bu alışkanlıktan vazgeçmesine fazla etkili olmamakla bazı hallerde alışkanlığın kökleşmesine ve başkalarını kızdırmak ve huzursuz etmek için bir araç olarak kullanılmasına neden olmaktadır. 

Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı

Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı


Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı
Kristal Çocuk Anne- Baba Akademisi Eğitmeni