Etiket arşivi: mutlu çocuk

Mutlu Çocuk Ve Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek

Mutlu Çocuk Ve Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek

        Mutlu çocuk ve sağlıklı çocuk yetiştirmek ancak huzurlu bir aile ortamı içerisinde yetişeceğini göz önüne alırsak önce huzurlu bir yuva nasıl kurulur, bunun üzerinde durmakta fayda vardır. Bunun için, evlenmeye karar veren çiftin öncelikle kendilerinden ve karşı cinsten beklentilerinin ne olduğunun tam anlamıyla farkında olmaları evlilik müessesesinin maddi ve manevi her çeşit sorumluluğunu taşımaya hazır olmaları gerekir. Birbirlerini çok iyi tanıyıp şartsız kabul etmeleri birbirlerine karşı sevgi ve saygı duymaları esastır.

Mutlu Çocuk Ve Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek

Mutlu Çocuk Ve Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek

Evlilik süresince saygı ve sevginin devam, eşlerin birbirlerine karşı olan sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmeleri büyük önem taşır. Çiftin evle ilgili olarak yürütülmesi gerekli olan iş yükünü eşit olarak paylaşmaları aile ortamı içerisindeki iletişimi olumlu yönde besler. Çocuk sahibi olmak sorumlulukları dahada arttıracağı için çiftin evililik süresince önce bu yukarıda belirtilen hususları yerine getirip getirmediklerini iyice gözden geçirdikten sonra çocuk sahibi olmaya karar vermeleri çok yararlı olacaktır.

        Huzurlu ve mutlu bir evlilikte çiftin her ikisinin de isteği doğrultusunda çocuk sahibi olmak, mutlu ve huzurlu evlat yetiştirmenin en temel unsurudur. Ardından gelmesi gereken ikinci temel özellik, annenin rahat bir gebelik süreci geçirmesinin temelidir. Bilimsel verilere göre annenin stresi veya mutluluğu hamileliğin daha ilk günlerden itibaren bebeği etkilenmektedir. Bu dönemde aile içinde yaşanacak olan her çeşit sıkıntı annenin ruh sağlığını ve dolayısıyla bebeği olumsuz yönde etkiler. Tersi de geçerlidir.

Mutlu Çocuk Ve Sağlıklı Çocuk Yetiştiren Aileler

Mutlu Çocuk Ve Sağlıklı Çocuk Yetiştiren Aileler

        Annenin bu dönemde huzurlu olması, eşiyle mutlu olması rahatlatıcı aktivitelerde bulunması bebeği daha anne karnındayken huzurlu kılar. Sorunsuz bir doğumdan sonra, en kısa zamanda bebeğin anne ve babasıyla temas kurması çok önem taşır. Annenin çocuğu hemen emzirmesi hem bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi hemde anne çocuk ilişkisinin biran evvel kurulması açısından çok önemlidir. Anne ve babanın eşit bir rol dağılımıyla bebeğin temel bakım ihtiyaçlarını (beslenme, uyku,barınma, sağlık, eğitim, duygusal, ihtiyaçlar) eksiksiz karşılamaları ona şevkat ve saygı göstermeleri sattır.

      “Aynalama tekniği ” ile göz ilişkisi kurarak bebeğin onların sevecen ve destekleyici güven verici mimiklerini algılamasını sağlamaları, onunla konuşmaları annenin de babanın da aile ortamı içerisinde huzurlu olmaları sorumluluğun kazandırılmasında okul kadar aileninde büyük katkısı olmakla birlikte çocuğun yarış atı gibi görülmemesi lise ve üniversiteye giriş sınavlarının hayatın tek amacıymış gibi yansıtılmaması çok büyük önem taşır. sosyal klüplerin spor sanat ve müzik faaliyetlerinin sosyal ilişkilerinin de en az akademik başarı kadar önemli olduğu aile içinde mutlaka vurgulanmalıdır.

Mutlu Çocuk Ve Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek

Mutlu Çocuk Ve Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek

      Çocuğun yeteneklerini ortaya çıkartmak için çok küçük yaşlardan itibaren spor, müzik ve sanat alanında önünü açarak faliyetlere yer verilmesi yeteneğinin ve ilgisinin olduğu alanların desteklenmesi ancak bu konuda asla zorlanmaması uygundur. Ebevynlerin lise ve üniversite tercihlerinde çocuğu gerçek kapasite ve ilgisine uygun düşecek şekilde teşvik etmeleri gereklidir. Meslek hayatına onların mutluluğunun ön planda olduğunun her zaman akılda tutulması gerekmektedir.

   Ergenlik dönemindeki gençlere tatlı sert ve sevecen bir otariteye yaklaşılması en doğru olanıdır. Bu yaşlardaki gençlere direktif yaklaşmaktan ziyade onları ikna edecek şekilde yaklaşmak çok daha etkilidir. Bu yaşlardaki gençlerde sigara alkol veya uyuşturucu madde suistimaline karşı tedbirli olunmalı onlarla kurulan duygusal iletişim asla ihmal edilmemelidir. Karşı cinsle ilgili arkadaşlıkları konusunda gençler ebeveynleriyle konuşabilmeli uygun olan yönlendirmeyi onlardan alabilmelidirler.

Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı

Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı

 
    Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı
   Kristal Çocuk Anne- Baba Akademisi Eğitmeni