Etiket arşivi: Tuvalet eğitimi

Çocuk Tuvalet Eğitimi

Çocuk Tuvalet Eğitimi

Çocuk Tuvalet Eğitimi

Ne zaman Tuvalet Eğitimi ‘ne başlamalıyım?

1- Çocuk yürüyebiliyorsa.

2- Basit emirleri yerine getirebiliyorsa.

3- Kendi kendine basit giysileri çıkarabiliyorsa.

4- İsteklerini kelimelerle konuşarak anlatabiliyorsa.

5- Genellikle gün içinde 2 -3 saat kuru kalabiliyorsa.

Bunlar oluyorsa çocuk tuvalet eğitimine hazır olduğu düşünülebilir.

Nasıl Tuvalet eğitimi verilir?

Nasıl Tuvalet eğitimi verilir?

Çocuk hasta ise, kabızlık problemi varsa, yaşamında önemli bir değişiklik varsa (Yeni Bakıcı, yeni Kardeş, taşınma, Ölüm vb)anne kendisini gergin sinirli hissediyorsa, yeterli zaman ayıramayacağını düşünüyorsa tuvalet eğitimine başlamak için uygun zaman beklenmelidir.

Çocuğunuz dan tuvalet eğitimi ne hazır olduğuna dair sinyaller alana dek geriden izleyin.

Çocuklarım küçükken, kimseye ” Hangi yaşta Tuvalet Eğitimine başlamalıyım? ” diye sormadım. Çocuklarımı izledim. Zamanının geldiğini hissetmem gerekiyordu. Çocuğunuzu iyi izlerseniz bunu anlarsınız. Bazı Çocuklar hareketsiz otururlar. Ikındıklarını yüzlerinin kızarmasından anlarsınız. Veya alt bezlerini işaret edebilirler. Çocuğunuzun işaretlerine bakın. Yirmi bir aylık çocukların çoğu bedensel işlevlerinin farkına varırlar.

Çocuk Tuvalet Eğitimi Baba - Çocuk İlişkisi

Çocuk Tuvalet Eğitimi Baba – Çocuk İlişkisi

Çocuğa Tuvalet Alışkanlığı Kazandırırken Anne – Babanın Yapabilecekleri

Tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya başlanmadan önce, anne – baba ‘nın bir planı olmalıdır. Eğitime ne zaman, nasıl başlayacağı, ne gibi malzemelerin gerekli olduğu vb. konular önceden belirlenmelidir.

Tuvalet alışkanlığı kazandırmak ilgi ve zaman gerektirdiği için, anne ve babanın sabırlı olmaları çok önemlidir.

Her çocuk tuvalet eğitimi süresince ara sıra altına kaçırabilir. Bu durumda çocuğa kızmamalı, ayıplamamalı, cezalandırılmamalıdır. Kaslarını kullanmayı öğrenirken kaçırmalar olağandır ve biraz zaman alabilir.

Çocuk Tuvalet Eğitimi nasıl verilir?

Çocuk Tuvalet Eğitimi nasıl verilir?

Tuvalet eğitiminin her aşamasında çocukla konuşularak, çocuğu cesaretlendirmek gerekir.

Tuvalet Eğitiminin her olumlu aşamasında çocuk övülmeli ve takdir edilmelidir.

Tuvalet eğitiminde geri dönüşler olabilir. Anne – baba başarısız tuvalet eğitimini otoritelerine direkt bir saldırı olarak yorumlamamalıdırlar.

Çocuk tuvaletini yaptığında kakasından ve çişinden nefret etmesine neden olabilicek (ay ne pis koktu vb.) sözler söylenmemelidir.

  Çocuk tuvalet eğitimindeki başarısı veya başarısızlığı hiçbir zaman çocuğun zekasıyla eşdeğer tutulmamalıdır.

Çocuk Tuvalet Eğitiminde anne - çocuk

Çocuk Tuvalet Eğitiminde anne – çocuk

Tuvalet Eğitim Süreci

Başlangıçta çocuğun anne – baba ile birlikte tuvalette bulunmasına, sifonu çekerek oynamasına izin verilmelidir.

Oyun oynadığı alana oturak konularak incelemesine ve oturağın kendisine ait olduğunu anlamasına yardım edilmelidir.

Çocuğun günde bir kez giyinik olarak oturağa oturması sağlanmalıdır.

Daha sonra çocuğun giysilerini çıkararak oturağa oturtulması sağlanmalıdır. Bu aşamalarda korkuları varsa oturağa oturmak istemiyorsa, kesinlikle zorlanmamalı, hazır olduğu zaman oturması beklenmelidir.

Bu dönemde çocuğa bol, kolay çıkartılabilen giysiler giydirilmelidir.

Çocuğa kakasının ve çişinin nereye gideceği anlatılmalıdır. Bezine kaka yaptığı zaman, oturağa oturtularak bezi çocuğun gözü önünde oturağa boşaltılmalıdır. Bu durum çocuğun oturma ve kaka yapma arasındaki ilişkiyi anlamasına yardım eder. Oturağı tuvalete sonra sifonu çocuk çektirilip “güle güle” gibi kelimelerle kakasının gidişini görmesi sağlanmalıdır. Korkuyorsa kesinlikle zorlanmamalıdır.

Çocuk Tuvalet Eğitimi

Çocuk Tuvalet Eğitimi

Çocuk oturaktayken anne – baba çocuğu yanlız bırakmamalıdır. Çocuğun hoşuna giden masallar anlatıp, kitap okunarak çocuğun kaygıları azaltılmaya çalışılmalıdır.

Çocuk, çişi geldiğinde oturağı kullanması konusunda cesaretlendirilmelidir.

Çocuk, düzenli olarak yatağa girmeden önce tuvalete götürülmeli ve oturak yatağın yanına – yakınına konularak çocuğun oturağa kolay ulaşması sağlanmalıdır.

Çocuğa sık sık tuvaleti olup olmadığını sormak yerine, belli aralıklarla tuvalete birlikte giderek kontrol etmek daha uygun olacaktır. Kakası için, her yemek öğününden sonra tuvalete oturtmak eğitimi kolaylaştırır. Ancak oturma süreleri uzun olursa, çocukla inatlaşma artar ve eğitim gecikir.

Tuvalet eğitimi sürecinde geri dönüşler yaşanabilir. Geri dönüşlerde eğitime bir süre ara verilmelidir. Başarısızlık hissine kapılıp panik olunmamalıdır.

Çocuk Tuvalet Eğitiminde çocuklar

Çocuk Tuvalet Eğitiminde çocuklar

Tuvalet eğitiminde çizelge işe yarayan bir unsurdur. Çizelge ile çocuğun çişinin hangi saat aralıklarında ve kakasının hangi saat aralığında geldiğini bilirsek tuvalete o saat dilimlerinde götürürüz çocukta tuvalete oturmaktan sıkılmaz.

 
Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog –  Aile Danışmanı

Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı

 Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı

Kristal Çocuk Anne- Baba Akademisi Eğitmeni 

 

Tuvalet Eğitimi: Ne zaman ve Nasıl?

Tuvalet eğitimiyle ilgili çok çeşitli uygulamalar mevcut. ELELE Çocuk ve Aile Psikolojik Danışmanlık Gelişim ve Eğitim Merkezi Psikolog ve Özel Eğitim Uzmanı Bihter Mutlu Gencer “Bunlardan en doğrusu ve günümüzde kabul göreni çocuğun bireysel gelişimini ve hazır olmasıyla ilgili ipuçlarını baz alarak uygulanacak “çocuk merkezli” bir eğitimdir.” diyor.

Tuvalet eğitimiyle ilgili iki anahtar soru sorulabilir: Ne kadar erken başlanmalı ve nereye kadar zorlayıcı olunmalı? Ne zaman başlanması gerektiğiyle ilgili göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler var. Bihter Mutlu Gencer şöyle diyor: “Çocuğun bu işin tuvalete yapılması gerektiğiyle ilgili sosyal bir farkındalığı varsa; tuvaleti geldiğinde farkına varabiliyor ve bunu konuşmasa bile işaretle anlatabiliyorsa; tuvalette (veya oturakta) güvenli bir şekilde oturabiliyorsa; ve bezi 2 saat boyunca kuru kalabiliyorsa artık tuvalet eğitimi için hazır demektir. Bu farkındalık da genel olarak çocuklarda 18-24 ay arasında oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemde çocuklar yavaş yavaş tuvaletle tanıştırılmaya başlanabilir.”

Sizin tavırlarınız önemli

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta takınılan tavır ve tutumlardır. Bu eğitimle ilgili olarak tamamen olumlu, yapıcı bir tutum içinde olmak, çocuğu asla zorlamamak, kızmamak gerekiyor. Bihter Gencer şunları söylüyor: “Çocuklar büyümek isterler fakat öte yandan aynılık ihtiyaçları da bezden tuvalete geçmek gibi büyük bir değişikliğe tepki göstermelerine neden olabilir. Bazı çocuklar tuvalete oturmakla ilgili korku yaşayabilirler. Bunun nedeni içine düşme korkusu olabilir, sifonla birlikte kendilerinin de içeri çekileceği korkusu olabilir, ya da kendilerinden bir parçayı tuvalete bırakmakla ilgili bir korku yaşayabilirler. Bütün bu tepkilerin normal olduğunu anlamak ve yeni öğrenilen bu büyük beceri için sabır göstermekte, kazaların mutlaka yaşanacağıyla ilgili hazırlıklı olmakta yarar vardır. Büyümekle bebek kalmak arasında gidip geldiği bu dönemde çocuğun kişiliğine saygı göstermelidir. “Sen daha küçüksün” diye eline yardımla kesme denemesi yapmak için bile bıçak vermediğimiz çocuğumuza bir saat sonra “e artık büyüdün çişini tuvalete yap” demek çocuğun kafasını karıştırır.”

Zor dönemde zor eğitim!

Tuvalet eğitimine başlama zamanı olan 2 yaş civarı çocukların negativist dönem denilen aslında çocuğun bireyselliğini ve bağımsızlığını ortaya koyma dönemi olarak açıklanabilen olumsuzluk dönemine rastlıyor. “Bu dönemde dikkat edilmesi gereken nokta olumlu iletişim platformunu kesinlikle elden kaçırmamak olmalıdır.” Diyen Bihter Gencer şöyle devam ediyor: “İnatlaşma, zorlayıcı ve baskıcı tutumlar çocukta intikam duygularının oluşmasına ve tamamen kendi kontrolünde olan bu beceriyi öğrenmemesine neden olabilir. Olumlu iletişim sayesinde çocuğumuzun yeni kazanacağı bütün becerilere ve kişilik gelişimine yardımcı olabiliriz. Tuvalet eğitimi de elbette ki bu olumlu tablodan nasibini alır.”

Başarı İçin Öneriler

  • Uyku, yemek gibi alışkanlıklarda olduğu gibi tuvalet için de bir rutin oluşturmak yararlıdır. Sabah kalkınca, yemeklerden sonra ve akşam yatarken tuvalete gitmek bir rutin haline getirilebilir.
  • Tuvalet uygun şekilde kullanıldığında başlarda şeker vermek gibi ufak ödüllendirmeler işe yarayabilir. Aşırı bir ödüllendirmeden kaçınmak, mesela büyük sevinç gösterileri yerine takdir ettiğinizi gösteren bir gülümsemeye çocuğunuzun ihtiyacı olacaktır.
  • Eğitime çok erken ve çok geç başlamanın bazı psikolojik etkileri olabilir. Çok erken başlamak ileride çocukta uygunsuz dışkılama problemlerine; çok geç başlamak da özgüven ve bağımsızlık becerilerinin gelişimine ket vurulmasına neden olabilir.
  • Bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalı, eğer çocuk eğitime tepkili yaklaşıyorsa ısrarcı olunmamalı, tekrar başlanmadan önce bir- bir buçuk ay kadar beklenmelidir.