Kilo Vermede Psikoloji

Kilo Vermede Psikoloji

Kilo Vermede Psikoloji ‘nin Etkenleri

NEDEN KİLO ALIYORUZ

        Vücudumuzun normal kiloda kalmamasının pek çok sebebi vardır. Yapılan çalışmalara göre aileden gelen fazla kiloluluk, hormon bozukluklarına bağlı kilo artışı, ergenlik, gebelik ve menopoz ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kilo alınmasına neden olduğu belirtilmiştir.

Kilo Vermede Psikoloji Neden Kilo Alıyoruz

Kilo Vermede Psikoloji Neden Kilo Alıyoruz

       Hayatımızın bir döneminde ortaya çıkan kilo alımını anne ve babanın kilolu olması, genetik yük, hareketsiz yaşam tarzı ve günlük tüketilmesi gerekenden daha fazla karbonhidratların alınması sebep gösterilir. Peki, bu bahsettiğimiz sebepler kilo almamızın tüm nedenlerini karşılıyor mu? Bu konuda yapılan pek çok araştırma, çevresel ve psikolojik faktörlerin kilo kontrolünde önemli sebepler olduğunu göstermektedir.

HERŞEYİN ALTINDA STRES YATIYOR !

          Nerede yaşıyor olursak olalım, ister çalışalım ister çalışmayalım artık hayatımızda farkında olmamız gereken bir durum var: STRES. Stres kişinin hayatında olmazsa olmazıdır. Günümüzde yaşadığımız stresin fazla oluşunu artık her anımızda yaşar olduk. Stress vüducumuzda bizi harekete geçiren böbrek üstü bezinde üretilen kortizol denen bir madde salgılar. Şekeri ve kan basıncını artırır ve bağışıklık sistemini baskılar.

Kilo Vermede Psikoloji Stres

Kilo Vermede Psikoloji Stres

         Günlerce Stresle baş etmeye çalıştığımız da vücut yağ depolamaya başlar. Bu özellikle bel bölgemizin yağlanmasına neden olur. Hayatımızın her alanında elimizde olmayan sebeplere bağlı olan stresi tamamiyle ortadan kaldıramayabiliriz. Ancak bunun farkına varıp kendimizi şımartacak ara ara vakitler oluşturabilmeliyiz.

       Bu vakitlerde azda olsa yerimizden kalkıp biraz dolaşmak, sevdiğimiz birinin telefonda sesini duymak, enerjimizi atabileceğimiz bir hobi ile uğraşmak ya da bu stres nedeninin farkına varıp elimizden geldiğince onu ortadan kaldırmak için harekete geçmeliyiz.

DEPRESYON

          Her insan hayatının belirli döneminde depresyona girebilir. Maddi zorluklar, duygusal istismarlar, kronik rahatsızlıklar, hayatımızdaki kayıplar bunlara neden olabilir. Depresyonda olan biri önceden keyif aldığı aktivitelerden keyif alamama ve duygusal yoksunluklarını gidermek için aşırı yemek yemeyi en kolay yol olarak tercih edebilir. Kısmi zamanlı duygusal eksiklikleri aşırı yemek yemeyle gerçekleştirse bile; zaman içerisinde bu bireye fazla kilo artışı olarak geri döner.

Kilo Vermede Psikoloji Depresyon

Kilo Vermede Psikoloji Depresyon

      Bu sefer de depresyonda olmasının sebeplerine bir yenisini daha eklemiş olur ve kısır bir döngü içerisine girer. Bu kısır döngü, bireye aşırı atıştırmaya, fazla kilo almasına, psikolojik bir rahatsızlık olan tıkanırcasına yeme bozukluğuna sebep olabilir.    Aşırı kilo almamız yerine duygu durumumuzun düşmesine neden olan problerimizi kabul edip bunu bir hastalık olarak görüp, bir psikiyatrist veya bir psikologtan yardım almamız gereklidir.

 ZAMANIMI KONTROL EDEMİYORUM

          Hayatın bize bahşettiği en güzel armağan bize verilen zamandır. Pek çok insan gün bittiğinde ya da kendisiyle başbaşa kaldığında zamanını günlük yaşam aktivitelerini etkin bir şekilde doğru planlayamadığından yakınır.

Kilo Vermede Psikoloji Zamanı Kontrol Edememek

Kilo Vermede Psikoloji Zamanı Kontrol Edememek

          Vakit darlığından ve iş stresinden dolayı öğün atlamak, yemek yemeyi boş vakit gibi görüp hızlıca tüketilen fazla kalorili yiyecekler yemek, biraz daha keyifli hal alsın diye televizyon karşısında yemek yemeyi alışkanlık haline getirmek ya da vücudumuzun en önemli ihtiyacı olan uyku saatlerinden çalmak kilo alınmasına sebep olan önemli faktörleri oluşturmaktadır.            Bunların yerine günlük yaşam aktivitelerini etkin biçimde programlayıp, yemek alışkanlığını 3 ana 3 ara öğün olarak sağlıklı besinlerle sağlamalı ve yeterli uyku ihtiyacı tam olarak karşılanmalıdır.

MODERN ZAMANIN DAYATTIĞI VÜCUT ÖLÇÜSÜ 0 BEDEN

         Modern zamanın olumsuzluklarından biri de tüketim çılgınlığıdır. Tüketiciye yönelik davranışsal bir yaklaşımda iletişim biçimlerimizi bedensel tasarımlarla şekillendirmesidir. Beğenilme arzusu, tüketimde kullanılan en büyük sermaye halini almıştır. Sosyal medyada kullanılan bedensel temalar beğenilmenin belli bir standart ölçüsü olduğunu dayatmaktadır. Kısacası bedenimizi medya şekillendiyor.

Kilo Vermede Psikoloji Sıfır Beden

Kilo Vermede Psikoloji Sıfır Beden

      Medya, güzelliği sıfır beden gibi ölçülere indirgemesiyle özellikle kendini kanıtlama, kabul ettirme, beğeni toplama isteği gibi psikolojik ihtiyaçları vücut sağlığından ayırarak göstermektedir. Bu da zayıflamaya aşırı düşkünlük, “manken” diyetleri, şok diyetlerle vücudun metabolizmasının zorlandığı ve uzun süre devam edildiğinde büyük sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

        Günlük yaşantıda artık sürekli olarak vücut ağırlığı düşünülür oldu. Kişinin yeme davranış bozukluğu, sürekli kilo verme düşüncesi ile aşırı ilgilendiği durumlarda birey daha çok kaygılanır. Sürekli olarak kaçındığı bu obsesif düşüncelerden ötürü yemek yeme ihtiyacını daha çok pekiştirir.

           Halbuki sağlıklı ve ideal vücut ağırlığı bireyden bireye değişeceğinin bilinmesi gereklidir. Bunu yapabilmek için ağırlığın ve boy uzunluğunun oranı birey için önemli olandır. Şok diyet lerden kaçınarak bir uzmandan yardım alınmalıdır.

       Uzman tavsiye ettiği ölçütlerde haftalık kilo kaybı yapılmalıdır.

         Tüketilecek olan yiyeceklerin hangi malzemelerden yapıldığına dikkat edilmelidir. Kendimizi sevememiz ve başkarının bizi beğenmesi için pek çok özelliğimizin bulunduğunu, ideal kilomuzun bize özel olduğunu bilmemiz gerekir. Bunun için kendimizde sevdiğimiz özellikleri bir kağıda yazmak etkili olacaktır.

      Birey kilo almasının biyolojik, sosyal ve psikolojik faktörlerin sebep olduğunun farkına varmalıdır. Kilo almak bir bütün olarak ele alınmalıdır. Biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörler beraber değerlendirildiğinde sağlıklı ve ideal kilo ya ulaşılır.

Herşey de olduğu gibi ideal kilo da olmak tek taraflı bir iyilik haliyle mümkün değildir.

Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog - Aile Danışmanı

Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı


Neslihan Demirci/ Uzman Psikolog – Aile Danışmanı

Kristal Çocuk Anne- Baba Akademisi Eğitmeni

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>